03.10.2017
НАВЧАЛЬНА ПОЇЗДКА ДО КРАЇН ВИШЕГРАДУ
Ще з квітня триває реалізація проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». Проект реалізує Громадська організація “Єврорегіон «Дністер»” спільно з Вінницьким обласним осередком Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» та ще шістьма організаціями в Україні, Молдові і Європі, а фінансують його з Міжнародного Вишеградського фонду та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.
У липні представники громад України та Молдови презентували свої напрацювання у створенні стратегій розвитку громад. Результати напрацювання учасників оцінювали експерти проекту Ольга Безпалько (Україна), Андрій Кавунець (Україна), Микола Москалу (Республіка Молдова), Радослав Шарлея (Республіка Польща). Методом рейтингового голосування експерти визначили 10 громад-переможців з України та 4 громади-переможці з Молдови, представники яких пройшли до наступних етапів реалізації проекту. Головним критерієм відбору була якість підготовки діагнозів ситуацій та SWOT-аналізу сильних та слабких сторін територіальних громад.
Від Іллінецького району участь у зазначеному проекті взяли начальник фінансового управління райдержадміністрації, голова постійної комісії районної ради з питань законності, захисту прав громадян, депутатської діяльності і етики, регламенту та європейської інтеграції Валентина Тарасова та секретар Дашівської селищної громади Світлана Войченко, які професійно презентували SWOT-аналіз та вийшли в переможці подальшого етапу проекту.
З 8 по 19 вересня відбувся ще один етап реалізації проекту: навчальний візит українсько-молдовської делегації до країн Вишеградської четвірки.
Протягом десяти днів 40 учасників із 14-ти територіальних громад України та Молдови відвідали Польщу, Чехію, Угорщину та Словаччину. У кожній країні делегація пройшла теоретико-практичні тренінги та відвідала місцеві громади. Основна мета візиту – перейняти досвід цих територій щодо процесу втілення в життя стратегій розвитку.
Так, 10 вересня в місті Познань (Польща) учасники проекту побували у Великопольському центрі освіти і курсів самоврядування. Заступник голови центру Агнешка Менделевська розповіла, як їхня організація допомагає місцевим громадам зі стратегічним плануванням. Також у центрі відбувся тренінг «Стратегічне управління системою освіти», який провів експерт проекту Радослав Шарлея.
11 вересня група продовжила роботу у Великопольському воєводстві. Вона відвідала гміни Пущиково, Срьода, Курник і Рогалин. Мер Пущикова Анджей Балцерек ознайомив гостей із новозбудованим спорткомплексом, вартість якого склала майже 3 млн. євро, а спорудили його всього за 11 місяців. Українсько-молдовська делегація стала першою, хто відвідав об’єкт, який відкрили буквально напередодні. Далі спеціалісти мерії прочитали візитерам лекцію  «Стратегії розвитку і промоції м.Пущикова». Стратегічна мета громади – стати комфортним містом  для життя і відпочинку.
У гміні Срьода Великопольська українців і молдован зустрів заступник мера Ернест Іванчук. Він запропонував групі лекцію на тему: «Модель співпраці органів самоврядування та громадських організацій на прикладі гміни Срьода Великопольська. Розробка і стандартизація співробітництва».
У гмінах Курник та Рогалин учасники ознайомилися з культурно-історичними та соціальними об’єктами, інфраструктурою громад та їх управлінням. Жителі та працівники мерії всіх гмін відзначили, що їхньою спільною позитивною якістю є близьке розташування до головного міста воєводства Познані. Завдяки цьому гміни спрямовують свої зусилля на «переманювання» столичного бізнесу, а відтак і жителів у свої малі містечка.
12 вересня учасники продовжували знайомитися з особливостями стратегічного планування великопольських громад, відвідали гміни Сомпольна, Шльосин та Ліхені. Мер міста Сомпольна Роман Беднарек презентував лекцію «Оптимізація стратегії управління освітою на місцевому рівні на прикладі гміни Сомпольна». Зокрема, мерія гміни у 2012 році закрила одну зі шкіл, а іншу передала в управління громадській організації з дофінансуванням батьками учнів. Мер не приховував складнощів, ризиків, але й вигод від такого вирішення проблеми. Місту зберегли існуючий бюджет для шкіл, що залишилися, відтак вони поліпшили матеріально-технічну базу. Із закритої школи створили спеціалізований освітній заклад.  У сусідньому Шльосині гостям розповіли про участь громадськості в співпраці з адміністрацією, органом самоврядування та жителями на прикладі гміни Шльосин.
Знання учасників проекту поповнилось у наступній гміні – Пневи Великопольского воєводства. 13-го вересня делегація відвідала тренінг експерта проекту Радослава Шарлея «Стратегічне управління та його значення для розвитку місцевої громади. Реалізація, моніторинг та оцінка стратегії». Також гостям презентували головний документ громади – Стратегію розвитку гміни Пневи у 2016-2023 рр.
15 вересня учасники проекту вже вивчали досвід стратегічного розвитку чехів. У Празі їх чекав тренінг на тему «Участь громадськості в  процесі стратегічного планування», який підготував Павел Мічка – представник Інституту стабільності і розвитку. Він наповнив заняття презентаціями кращих практик громад Чехії та практичними завданнями для слухачів.
Далі учасники навчальної програми попрямували до Угорщини. 17-го вересня у місті Жамбек член Ради Єврорегіону «Дністер», експерт  зі стратегічного планування Шандор Кьолеш запросив гостей на тренінг «Належне управління: стратегічне планування розвитку громад шляхом мобілізації місцевих жителів Угорщини. Теорія і практика». Спеціальним гостем тренінгу став Ференц Халас, який презентував історію успіху програми LEADER в Угорщині. Практичний досвід українці і молдовани черпали у селі Етієк, яке спеціалізується на локальному виноробстві.
18-19 вересня були заключними днями навчального візиту в рамках реалізації проекту. У Словаччині візитерів приймав Єврорегіон «Карпати» – партнер Єврорегіону «Дністер» у проекті. Першого дня українці та молдовани відвідали засідання сесії міської ради м. Кошице. Вони мали змогу бачити, як відбувається процес управління містом чеським органом  самоврядування. Далі група переїхала до села Кехнець, де з 90-х років діє перший у Словаччині потужний індустріальний центр. Наразі на його території ведуть бізнес 9 іноземних компаній з 8-ми країн світу. З часів заснування центру населення села збільшилося вдвічі, а його нинішній бюджет становить 70 млн. євро.
Наступного дня учасники відвідали тренінг на тему: «Стратегія м.Кошице. Програма розвитку Кошице 2015-2020». Тренером проекту в Словаччині став Едуард Бураш - виконавчий директор Єврорегіону «Карпати». Спеціальними гостями тут були заступники мера Кошице Еміль Петрвальски та Рената Ленартова, які розповіли  про практичні аспекти життя міста.
Також у поєднанні з навчанням, Валентина Тарасова та Світлана Войченко провели попередні домовленості щодо підписання трьохсторонньої Угоди про співпрацю між гміною Сомпольна /Польща/, село Холеркань /Молдова/ та Дашівською селищною об'єднаною територіальною громадою для подальшої співпраці ( написання грантових проектів , обмін досвіду та ін.)
По приїзді в район учасники проекту протягом жовтня-грудня цього року мають розробити стратегію розвитку Дашівської селищної об’єднаної територіальної громади.
   
 
 
 
Схожі публікації